Witaj w sklepie z kawami z całego świata - MoonLightCoffee. Nasza palarnia kawy oferuje najwyższej klasy kawy ziarniste oraz mielone.
Ilość produktów: 0
Wartość: 0,00 zł
Strona głównaNowości i ciekawostkiAktualności

Poproszę o kawę... Ale jaką?

26 XI 2012, 23:13:00

Poproszę o kawę… Ale jaką? – sposoby serwowania kawy

Sympatyczna kawiarnia, miła atmosfera, smaczny sernik i… to niezręczne pytanie kelnera: - „Jaka dokładnie ma być ta kawa?”.

W Polsce, zgodnie z trendem, pochodzącym z Europy Południowej i Zachodniej, pojawia się coraz więcej kawiarni, w których w sympatycznym, często sielskim klimacie, przy aromatycznej kawie, można spędzić wolny czas i spotkać się z przyjaciółmi. Gdy kelner podchodzi do stolika, pytając co podać, zazwyczaj tradycyjnie odpowiadamy - „Poprosimy dwie kawy”. I tu pojawia się kolejne pytanie – „Ale dokładnie o jaką kawę Państwo proszą?”. Cóż…, patrzymy wtedy pospiesznie w kartę i tam widzimy zagranicznie brzmiące słowa - Americano, Espresso Macchiato czy Caffe Latte, jak wyglądają i przede wszystkim jak smakują te kawy?

Kultura picia kawy w Polsce jest nadal bardzo młoda i tworzy się na bieżąco na naszych oczach. Zaczynamy zwracać uwagę na to, jaki gatunek kawy pijemy, skąd ona pochodzi i w jaki sposób jest przetwarzana. Oto kilka porad, które mogą okazać się niezwykle cenne przy kolejnych spotkaniach przy kawie.

ESPRESSO

Espresso charakteryzuje się wyraźną orzechowo-brązową cremą, która jest cechą rozpoznawalną dobrze przygotowanego naparu. Podawane jest w niewielkich, uprzednio podgrzanych, ok. 70 ml porcelanowych filiżankach. Często serwowane jest razem z kieliszkiem wody, co ma na celu przepłukiwanie kubków smakowych, dzięki czemu smak kawy jest głębszy i mocniejszy. Co ciekawe, wbrew powszechnemu przekonaniu, zawartość kofeiny w ekstrakcie Espresso, jest stosunkowo niewielka.

Prawidłowo przygotowane Espresso powinno być zaparzone w ekspresie pod ciśnieniem 9 barów,
w temperaturze ok. 90°C. Czynność ta powinna trwać 25 sekund, w wyniku czego otrzymuje się 25 ml naparu.

ESPRESSO MACCHIATO

Espresso Macchiato bazuje na tradycyjnym Espresso, do którego dodaje się niedużą ilość spienionego, ciepłego lub zimnego, mleka. W praktyce proporcje tych dwóch składników często stanowią 1:1. Tradycyjnie, Espresso Macchiato podawane jest podobnie, jak Espresso, w małych porcelanowych filiżankach, ale można również podać je w niewielkich szklaneczkach z białego szkła.

AMERICANO

Americano, jest nieco mniej popularnym w Polsce, sposobem podawania kawy. Przygotowuje się je na bazie świeżego naparu Espresso i uzupełnia o gorącą wodę, co gwarantuje złagodzenie mocy kawy. Jeżeli chcemy, aby nasza kawa pomimo dolewki wody była nadal intensywnie wyrazista, możemy poprosić o przygotowanie jej na bazie podwójnego Espresso.

Prawidłowo przygotowane Americano powinniśmy otrzymać w większych, pękatych filiżankach.

CAFFE LATTE

Caffe Latte to jeden z bardziej lubianych sposobów serwowania kawy. Tłumacząc na język polski, jest to po prostu „kawa z mlekiem”. Podaje się ją w wysokich, przezroczystych szklankach, co daje niezwykle przyjemny widok dla oka, bo kawa i mleko rozwarstwiają się, tworząc smaczną dwukolorową kompozycję.

Caffe Latte przygotowuje się najczęściej w proporcjach 1/3 espresso oraz 2/3 ciepłego, spienionego mleka lub
w wersji nieco mniej mlecznej - pół na pół.

CAPPUCCINO

Kawa z kapturkiem, bo tak popularnie zwane jest Cappuccino, to napój, składający w 3 równych częściach
z: ciepłego mleka, espresso i mlecznej pianki. Na wierzchu, dla ozdoby, posypywane jest odrobiną kakao, wanilii, cynamonu lub tartej czekolady. Często popełnianym błędem przy piciu Cappuccino jest zjadanie pianki przed rozpoczęciem picia samego napoju. Aby Cappuccino w pełni oddało swój smak, przed spożyciem należy je wymieszać. Kawa podawana jest w porcelanowych filiżankach o lekko pękatym kształcie.

W przygotowaniu Cappuccino ważnym elementem jest prawidłowe spienienie mleka, za pomocą dyszy parowej, w całej jego objętości, a następnie pozbycie się pęcherzyków powietrza poprzez popukiwanie dzbanuszkiem.

LATTE MACCHIATO

Kolejnym sposobem serwowania mlecznej kawy jest Latte Macchiato. Czym się charakteryzuje i jak je rozpoznać? Otóż Latte Macchiato wyróżnia się trójwarstwowością - na dole szklanki znajduje się warstwa ciepłego mleka, kolejno warstwa espresso i na wierzchu mleczna piana. Latte Macchiato, dzięki dużej zawartości mleka, jest kawą niezwykle łagodną. Tak przygotowaną kawę otrzymamy w wysokich przezroczystych szklankach z uszkiem o pojemności ok. 250 ml.

Na postawione przez kelnera pytanie - „Co podać?”, nie odpowiadajmy po prostu - „Kawę”, ale bądźmy świadomymi smakoszami, którzy wiedzą, jaką kawę pić i jak powinna być nam podana.

Niech niezręczne sytuacje przy kawiarnianym stoliku już nigdy więcej nam się nie zdarzą, a dobra, świeżo palona kawa towarzyszy kolejnym rozmowom z bliskimi.


Paulina Kodłubaj

SZYBKIE MENU:


SKLEP:


Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach wpisz swój e-mail.


Masz pytania?

  • Zadzwoń!